skip to Main Content

Göz Tembelliği Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Göz tembelliğinde tedavisinde en önemli unsur erken teşhis ve tedavi başlatılmasıdır. Erken yaşlarda tespit edilen göz tembelliğin tedavisi kolay ve sonuçları çok güzeldir. Göz tembelliği tedavisinde ilk ve önemli unsur göz tembelliği nedenin belirlenmesi ve bu nedeni ortadan kaldıracak bir tedavi yöntemin uygulanması olmaktadır.

 

Çocuklar 1 yaşından itibaren göz kontrollerine başlanırsa, bu çocuklarda göz tembelliğinin görülme olasılığı düşüktür. Ailede gözlük kullanan çocukların mutlaka erken yaşlarda göz doktoruna götürülmesi önerilmektedir. Çocuk göz muayenesi erken yapıldığında göz tembelliği nedeni araştırılarak gerekli gözlük numaraları belirlenerek, tembel olan gözün daha fazla çalıştırtabilmesi için baskın olan göze kapatma tedavisi uygulanır.

 

Kapatma tedavisi ve sürelerin mutlaka göz doktoru tarafından önerilmesi ve takip edilmesi gerekmektedir. Çocuğunuz göz tembelliği seviyesine göre uygun kapatma saat ve süreleri belirlenmelidir. Çocuklar bu yaşalarda özellikle gözlük kullanımına kolayca alışabilmektededir. Ancak kapama tedavisini bu yaştaki çocuklara anlatmak ve uygulamak kolay olamayabilmektedir. Çocuğun istekli olmadığı veya zorla yapılan bir tedavinin başarı şansı ise düşük olmaktadır. Göz Tembelliği kapatma tedavisinde en son ve teknolojik yenilik ise kapatma tedavisinin akıllı elektronik gözlükler kullanılarak yapılmasıdır. Bu gözlüklerin kullanımı çocukların hoşuna gitmekte ve tedaviye uyumunu artırarak hem aile bireylerinin hende doktorların işlerini kolaylaştırmaktadır.

 

Kapatma tedavisinin bilinçli bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Bu yaşlarda özellikle agresif veya fazla sürelerde kapatma yapmak bu sefer kapatılan gözde bir tembellik oluşturma riski vardır. Yine bu konuda göz kapama tedavisinde en son yenilik olan akıllı elektronik kapama gözlükleri, kapama işleminde kapatılan gözü sürekli değil aralıklar ile kapatarak bu tarz bir riskin ortadan kaldırılması ve kapama sürelerinin mümkün olduğunda artırılarak iyileşme sürecinin hızlandırılmasına olanak sağlamaktadır.

 

Göz Tembelliği Kapama Tedavisi uygulanırken mutlaka çocukların yakın mesafeyi görmelerini ve yakın mesafelerde odaklanarak gözlerini çalıştırmaları gerekmektedir. Kapatma yapılan sürelerde çocukların boyama yapmaları, hoşlarına gidebilecek yakın mesafeli oyunlar,ödev yapmaları veya bilgisayar oyunların oynamalarında fayda vardır.  Baskın veya iyi gözün kapalı, tembel olan gözün ise açık olduğu bu kapama tedavisi durumu tembel olan gözün bu durumun gidermesine ve tedavi olmasına olanak verecektir.

Back To Top
Close search
Ara