skip to Main Content

Göz Tembelliği Tedavisinde En Uygun Yaş Nedir?

Göz tembelliği tedavisinde en uygun yaş en erken yaşlardır. Önerilen göz Tembelliğinin 6 yaş  öncesinde tedavi edilmesi belirtilmektedir. Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarda 6 yaş sonrasında da göz tembelliği tedavisi mümkün olabilmektedir. Ancak etkisi bakımından 6 yaş ve öncesinde yapılacak olan göz tembelliği tedavisi sonuçları kadar iyi olamayacaktır. Çocuklarda göz tembelliği tedavisi tespit edilen yaş ne olursa olsun önerilmektedir. Olası en ufak bir göz tembelliği iyileşmesi bireyin ileriki yaşlarında hayat konforunu çok artıracaktır. Çocuklarda göz tembelliği teşhisi ilerleyen yaşlarda konulmuş ise, bu durumda uygulanacak tedavi veya kapama sürelerinin de sonuçların iyileştirebilmesi için yüksek olması gerekmektedir.

 

Tekrar etmek gerekirse en ideal tedavi yaşı en erken olabilecek yaştır. Göz de kırma kusuruna bağlı olarak gelişen tembelleşme tedavisinin ilk ve önemli basamağı bu çocuklara uygun numaralı gözlükler verilerek beyne ulaştırılan görüntülerin eşitlenmesidir. Bu gözlük kullanımı ile birlikte tembel olan gözün daha fazla çalıştırılması gerekmektedir. Baskın olan göz kapama tedavisi yapılarak tembel olan gözün daha fazla çalıştırılması sağlanmaktadır.
Göz tembelliğinin en etkili tedavi yöntemi olan göz kapama işlemi, mutlaka göz doktorunun kontörlünde ve çocuğun göz tembelliği durumuna göre belirlenmelidir. Bazen günde bir kaç saat veya bazen tam gün kapatarak tembel olan gözün çalıştırılması sağlanmalıdır. Gözün kapama sürelerini bazen 3 gün bazen 10 gün doktor tarafından belirlen aralıklar ve de bilinçli olarak yapmak gerekmektedir. Kapama tedavisi süresince çocuk aile ve doktor arasında iyi bir iletişim ve uyum olmalıdır. Göz kapama süreleri kesinlikle göz doktorunun yönlendirilmesi altında ve disiplinle gerçekleştirilmelidir. Ne az kapama ne de fazla kapma yapılmardır. belirtilen hususlara dikkat edilmesi ve çocuğun kapama tedavisine uyum göstermesi haliden göz tembelliği tedavisinde başarı oranları çok yüksek olmaktadır.

Back To Top
Close search
Ara