skip to Main Content

Göz Tembelliği (Amblyopi)  erken yaşlarda tespit edilmesi durumunda tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Göz tembelliğinin birden fazla sebebi olabilir. Bu sebeplere bağlı olarak size veya çocuğunuza en uygun tedaviyi göz doktorunuz belirleyecektir.

Çocuklarda görülen göz tembelliğinin kapama yöntemleri ile tedavisinde, yeni ve heyecan yaratan gelişme Elektronik Kapama Yöntemleri (LCG, Liquid Crytal Glasess, Dijital Kapama veya Likit Kristal Gözlükler) ile çalışan gözlüklerinin kullanılmaya başlanmasıdır. Likit kristal ekranlı gözlükler kullanarak baskın gözün optik araçlar ile kapatılması fikri ilk olarak 1994 yılında ABD li bilim adamları tarafından önerilmiştir. İzleyen süreçlerde benzer fikir ve gelişmeler pek çok yayın ve çalışmaya konu olmuştur. Son yıllarda Elektronik kapama yöntemi ile çalışan gözlükleri kullanılarak yapılan yurtdışı çalışmalar da bu yöntem kullanılarak çocukların göz tembelliği tedavisinde başarılı sonuçlar elde edildiği bu alandaki dergilerde yayınlanmıştır.

Göz tembelliğinin Kapama yapılarak tedavisinde erken teşhis çok önem arz etmektedir. Görme doğum sonrası gelişen bir duyudur ve göz ile beyin arasında gerçekleşen korelasyon ile görme hissi ve derinliği öğrenilmektedir. Bu gelişim sürecinde kapama tedavisi ile göz tembelliğinin tedavisi kolaylıkla yapılabilmektedir.  Ülkemizde genellikle göz tembellikleri ya askere giderken veya ehliyet alınırken fark edilmektedir.  Geç yaşlarda tespit edilen göz tembelliklerinin tedavi ise belirtilen nedenlerden dolayı zor olmaktadır. Lütfen çocuklarınızı vakit kaybetmeden bir göz doktoruna götürünüz.

Göz Tembelliği, Tedavi yöntemleri, Çocuklarda görülebilecek göz kusurları ve bunların teşhis ve tedavi yöntemleri ile ilgili olarak, ülkemizden önemli hekimlerimizin daha önce yapmış oldukları videoları onların iznin alarak sitemizde bilgilendirme amaçlı paylaşmaktayız. Bu bilgilere sitemizdeki Video Bölümünden ulaşabilirsiniz.

Özetle, Sizlere ve çocuklara göz tembelliği tedavisini konusunda etkili ve keyifli bir alternatif sunabiliyor olmaktan dolayı mutluluk duyarız.

foto3

Back To Top
Close search
Ara